Není Internet jako internet

Možná jste se několikrát zarazili při čtení článků na Internetu, proč někde autoři uvádějí slovo s velkým I na začátku, zatímco jinde se snad “spokojí” s malým i v tomto slově. Zajímalo by vás, jak to tedy s tímto slůvkem ve skutečnosti je a jaké písmeno byste tedy měli psát? Pak se pojďte s námi podívat trochu více na naznačenou problematiku v dnešním článku.
články v pc
Co vlastně slovo Internet znamená?
Jde o technický termín, který vznikl z původního anglického slova internetwork. Český ekvivalent by asi mohl znít jako sousítí, což se samozřejmě nepoužívá. Laicky můžeme říci, že se jedná o libovolnou soustavu dvou a více sítí.

Představte si, že si u vás v práci mezi kancelářemi, či doma mezi pokoji propojíte více sítí, dostanete tak internet. Pozor s malým i, jedná se o obecnou sousíť.
Slovo Internet s velkým I pak bylo zavedeno právě proto, aby se celosvětová internetová síť odlišila od všech takto “podomácku” vyrobených internetů.

Nyní už tedy víte, jak je to s tím malým a velkým i. Nutno podotknout, že anglosaská média měla v této problematice vždycky jasno a striktně rozlišovala v psaní počátečního písmene. U nás v České republice ale byla situace odlišná, značně benevolentnější. Proto se také setkáváte s články, kde je jednou použito malé i a podruhé velké I, přitom autor má stále na mysli ten celosvětový Internet.
zapnutý pc a tablet
Závěrečná perlička
Na závěr článku o zmatečném slově máme pro vás možná potěšující zprávu. Zpravodajský server Wired News přestal už slovo Internet v celosvětovém mínění psát s velkým písmenem na začátku.

Proč?
Asi nejjednodušší odpověď zní, že zde není žádný logicky odůvodnitelný důvod psát toto slovo s velkým písmenem, nejedná se o žádný název. Spolu se slovem Internet přestává server Wired News užívat velká písmena i ve slovech web, net apod. Nechme se překvapit, jaký vliv to bude mít na český počítačový svět.