Betonové ploty v Brně konkurují cihlovým zdem

Nemusíte budovat základy – co se stane s každou zdí, když ji postavíte přímo na zemský povrch? I kdyby byla sebepevnější, zřítí se. Museli byste ji podepřít z obou stran nějakými pilíři. S betonovým plotem je to mnohem snazší, tam se betonují do země pouze sloupky, v rozteči obvykle dva metry od sebe (podle délky desek). Stačí pečlivě vyměřit polohu sloupků, vyhloubit pouze jámy v těchto místech a sloupky napevno zabetonovat. Výhodou je také možnost později desky vysunout z drážek a použít je jinde (sloupky je pochopitelně nutné pořídit nové, ale to již není taková investice, jako kdybyste stavěli celou novou zeď.

pták na zdi

Nemusíte jej natírat – možná jste si všimli, že některé moderní budovy koncipované jako kombinace betonu, skla a kovu se zhotovují z odlévaného armovaného betonu, přibarveného do patřičného odstínu. Jedním z příkladů takových řešení je rekonstrukce Domu umění v Opavě, kde stávající průčelí vinárny u Přemka nahradila moderní monumentální stavba. Podobným způsobem se řeší i výroba betonových plotů Brno. Sestávají z kotevních sloupků se zářezy obdélníkového průřezu, do nichž se zasouvají tenké desky, zpevněné ocelovými armaturami. Výrobci počítají s tím, že musí nabídnout i patřičné barevné řešení, aby bylo možno výrobky ihned využít v terénu i bez nátěrů fasádní barvou. Nátěr je samozřejmě možné provést, není to však vysloveně nutné.

květiny na zdi

Můžete se inspirovat hotovými stavbami – výhodou současných řešení jsou tisíce provedených realizací, které můžete zahlédnout buď osobně v terénu, anebo si je prohlédnout zdokumentované formou fotek či videa. Velmi pak záleží na tom, jak se materiál oplocení sladí s okolím, někde se hodí shodná barva s fasádou, jinde vynikne naopak kontrastní kombinace dvou barev, někde je vhodnější vztyčit rovnou zeď, jinde lépe působí kaskáda. Výhodou je též možnost kombinace s okrasnými rostlinami, či s jinými materiály, jako je dřevo nebo kov.