Máte raději bílé nebo červené víno? Znáte základní rozdíly mezi víny a umíte si ho vybrat?

Víno je skvělým nápojem. Hodí se pro nejrůznější příležitosti, zaručuje dobrou zábavu, uvolnění ale i skvělý chuťový prožitek. Je lepší víno červené nebo bílé?

Máte raději bílé nebo červené víno? Znáte základní rozdíly mezi víny a umíte si ho vybrat?

Že by byl rozdíl mezi červeným a bílým vínem pouze v barvě? I když to zní jednoznačně a vlastně logicky, určitě to není jen v tom. Zatímco červené víno je nabité tříslovinami, je hutnější a plnější, bílé víno je o něco jemnější, tříslovin tolik neobsahuje, naopak jsou u něj výraznější kyselinky a má zajímavější chuť, avšak odlehčenou. Červené víno můžeme označit za těžké, to bílé zase za lehoučké. U červeného vína se zahřejete, to bílé vás naopak osvěží. Takže zatímco červená vína je lepší pít během zimy, i proto je svařujeme a máme rádi svařák, bílé víno je lepší pít během letních měsíců, protože nás krásně osvěží. Co chutná více vám a jak si můžete víno užít ještě více, než doposud?

sklenička vína

Je normální mít v tom chaos

Co si budeme nalhávat, vín je tolik a dělí se do nejrůznějších kategorií, že je docela normální mít v tom prostě zmatek. Je pro vás vybírání vín docela chaos? Buďte v klidu, časem si uděláte možná jasnější představu, a pokud ne, stále si můžete nechat poradit třeba ve vinotéce, tedy v prodejně, která se specializuje pouze na vína. Tamní personál musí být poučen a stačí pár informací, které vás pak společně dovedou k vašemu oblíbenému vínu. Kromě barevného odlišení, je zcela zásadní odrůda vína. Odrůdy značí to, v jaké oblasti bylo víno vypěstováno, ke konkrétním odrůdám se pak pojí i tradiční chuť, obsah kyselinek, také barva typická pro danou odrůdu vína, ale i třeba vůně.

Známý je i fakt, že víno by mělo mít dobrý ročník, důležité je ale i sledovat vína s přívlastkem. Pokud sáhnete po víně vysoké jakosti a s přívlastkem, vyberete si to nejlepší, co můžete chtít dostat. Přívlastkem se pak myslí označení jako například pozdní sběr. Tyto vína jsou pečlivě kontrolována a musí splňovat dané standarty a požadavky na kvalitu.

bílé víno

Nejlepší odrůdy vín

Pojďme si ale jednotlivé odrůdy vín představit konkrétně. Co se týče bílého vína, asi každému něco říkají odrůdy, jako Pálava, Veltlínské zelené, Rulandské šedé nebo Sauvignon Blanc. Poslední zmiňované patří k nejlepším bílým vínům vůbec a pěstuje se ve Francii. A tam jsou na víno opravdu experti a vědí, jak má víno chutnat i vypadat. Sauvignon Blanc je vínem, které ocení při každé zvláštní příležitosti, a opravdu si na něm pochutnáte. Mezi ty nejlepší a nejrozšířenější odrůdy červených vín pak určitě patří například Modrý Portugal, Frankovka, Cabernet Sauvignon nebo Merlot.

Už se vám také sbíhají sliny na ta nejlepší vína?