ÚČTENKOVKA? ANO NEBO NE?

            Účtenkovka je hra, která nabízí soutěžícím vyhrát každý měsíc více než dvacet tisíc cen v hodnotě mezi sto korunou až jedním milionem. V této hře každý může soutěžit zcela dobrovolně a zdarma. Není totiž zapotřebí kupovat žádné losy či sázet, ale jediným předpokladem pro možnost si zahrát je, že si od obchodníků vezmete účtenku, kterou jsou povinni ze zákona vystavit tak, jako tak. Samozřejmě se pak soutěžící musí zaregistrovat do jejich portálu a účtenky do systému zadávat, dle předepsaných kritérií a se správnými údaji. Pokud je účtenka platná, zařazuje se právě do slosování, které probíhá každý měsíc patnáctého dne. Pokud zadáte chybné informace či účtenku, která není evidovaná v elektronické evidenci tržeb, nebude do slosování zařazena.
peníze v kufru
 
Proti:
            Lidé nabyli dojmu, že EET jako takové je zde u nás pouze nástrojem šikany podnikatelů a obchodů. Ale je tomu tak opravdu? Možná, že se může zdát, že sbírání účtenek, zadávání jich do systému, kde proběhne kontrola, zda je účtenka opravdu správně vydaná a evidovaná v EET, je zase nástrojem pro lidi, kteří by donášeli na obchodníky, že nejednají dle zákona. Nicméně, pojďme si říct, že většina obchodníků, kteří jednají férově už roky, žádné peníze před finančním úřadem neschovávají, neměli s tímto zavedením systému takřka žádný problém. Velká většina z podnikatelů dokonce tento nástroj kvituje a dle jejich slov tvrdí, že tento systém měl být zaveden už dávno, protože je opravdu běžné, že některé podniky nejednaly v minulosti úplně férově.
            Na druhou stranu je třeba říci, že dvacet tisíc cen měsíčně je poměrně velký náklad a může tak v rozpočtu dělat další a další díru, protože někde se na tuto soutěž samozřejmě brát musí.
nadšení z vítězství
Pro:
            Pokud je již taková kontrola zavedena, proč by lidé, kteří nakupují a vydávají svoje peníze, neměli mít možnost na základě svých nákupů vyhrát, pakliže je taková soutěž zde k dispozici? Otázkou je skutečný přínos EET a náklady na tuto EET a zároveň na tuto hru. Pokud by se vše uplatilo díky zvýšenému výběru daní, asi by každý byl za takovou hru. Jak ale vím, z dostupných zdrojů, EET zatím nepřinesla do státní kasy vůbec nic závratného a tak se zdá být Účtenkovka spíše zbytečnou a zvyšující rozpočtový schodek.

Nezařazené