Dokonalé ovečky


Jednou z prvních surovin, které si člověk uměl upravit jako oblečení, byly kůže. A to jak samostatnou kůži nebo kožešinu. Ale úplně další úroveň svého oblečení dosáhl, když se naučil vyrobit si vlákno a začít tkát. Vlákna se dají získat jak z přírodních surovin, z rostlin, jako je len, bavlna, ale také třeba kopřiva, anebo ze zvířat, jako jsou třeba ovce. A hedvábí z bource morušového. Ovce a její srst je ideální surovinou pro mnoho výrobků. Chovatelé ovcí je pravidelně na jaře stříhají a ostřihané rouno pak buď sami zpracovávají nebo je prodávají zpracovatelům vlny.

ovce

Srst z ovcí se odedávna zpracovávala nejen na vlákno, na přízi, ale vyčištěná srst se používá jako výplň peřin a polštářů. Svetr upletený z vlny je hřejivý a příjemný na omak. Speciálním druhem je merino vlna, které je velmi jemné a výrobky z merina vlny znají převážně sportovci. Merino totiž odvádí pot při aktivním sportování a ani při delším nošení oblečení nezapáchá. Z merina vlny se dělají jak trička, tak i spodní prádlo.

Vlna má speciální vlastnost, a to je plstnatění. Na jednu stranu, máme-li upletený vlněný svetr, tak jej pereme e opatrně, na nízkou teplotu a nechceme, aby nám svetr zplstnatěl. Jsou ale speciální kreativní metody, kdy plstěním vznikají dekorace, hračky nebo i oděvy. Plstěním se propletou jednotlivá vlákna mezi sebou a vzniknou zajímavá dílka.

ovce

Pokud máte doma krb, můžete si před něj na zem pořídit i ovčí kožešinu. To si můžete pořídit, i když krb nemáte, ale máte prostor, abyste si mohli na kožešinu lehnout. Zvlášť v zimě je to velmi příjemné a hřejivé. Možná máte ovce za hloupé zvíře, ale ovečky jsou důležitá hospodářská zvířata. Ovce spásají nepřístupné louky, výrobky z ovčího mléka jsou lahodné, kdo by neznal oštěpok, brynzu nebo korbáčiky a ještě ji můžeme ostříhat srst. Přitom je to nenáročné skromné zvíře.