Jak snášíme bolest


Bolest je vůbec to nejhorší, co nás může z hlediska zdraví postihnout. Když bolest neustává, přechází v chronickou a tím nás omezuje v prožívání spokojeného života. Proto právě vyhledáváme lékaře, aby nás zbavil něčeho tak hrozného, že nemůžeme normálně fungovat ani myslet na nic jiného. Jenže jak je možné, že někoho bolest jen tak nepoloží a je vůči ní odolný, zatímco jiný musí hned polykat prášky proti ní, jinak by se zhroutil?
pláč bolestí

 
Jsou na tom ženy lépe?
Všeobecně se má zato, že ženy hodně snesou a na utrpení jsou více zvyklé, už jen proto, že musí přivádět na svět děti a porod je tedy svým způsobem utužuje ve vnímání nepříjemných podnětů. Není to však tak úplně pravda. V těhotenství a při porodních bolestech sice ženy chrání působení hormonů, ale jinak jsou na ni citlivější.
To se projevuje hlavně při menstruaci a premenstruačním syndromu, který obtěžuje nemalé procento slabšího pohlaví. I když žena při bolesti dokáže zapřít sama sebe a vykonávat dál svoje povinnosti, ve skutečnosti ji pociťuje větší než muž. Ženy se s bolestí prostě jen dokáží lépe smířit a tolik ji neprožívat.
bolest břicha muže

 
Psychika je mocná čarodějka
I když lékařská věda značně pokročila, pořád ještě existuje spousta bolestivých vyšetření, kterým jsou pacienti vystaveni. Stejný zákrok však někdo zvládne bez problémů a jiný zase jej není schopen absolvovat bez utišující injekce. Velkou roli tu hraje strach z bolesti. Kdo se bojí už dopředu, ten potom také bolest skutečně cítí, i když ve skutečnosti není tak hrozná.
panáček mezi kameny

Nejlepším příkladem je panická hrůza ze zubaře, která bývá nejčastější. Síla myšlenky a psychiky je velká, často pomáhá představovat si při zákroku něco příjemného. Osvědčily se také lékařské ordinace, které pouští pacientům relaxační hudbu nebo si oni sami mohou při ošetření poslouchat ve sluchátkách svoje oblíbené písničky. Duševní stav a nálada mají totiž na vnímání bolesti zásadní vliv.

Nezařazené