Šití
Profesionální, ale mnohdy i amatérské švadleny či krejčí využívají ke své práci celou řadu pomůcek a mezi nimi jsou to i krejčovské panny. Není to žádný moderní objev, s těmito pomocníky lidé pracovali již před staletími vzhledem k tomu, že figurína kopíruje téměř věrně tvar lidského těla, a že se tu mnohem lépe modelují různé typy oděvů.
Dříve byly figuríny zhotovovány ze dřeva, je to celkem logické, protože dřevo bylo dobře dostupné a snadno se obrábělo do požadovaného tvaru. S dřevěnými modely jste se mohli setkat ještě za socialismu a někteří z vás je možná ještě mají doma po rodičích či prarodičích, anebo je aktivně využíváte pro šití oděvů.
V současné době se k výrobě krejčovských panen využívá plast. Zpravidla jde o tvrzený polyuretan, který vykazuje velmi dobrou pevnost, stabilitu a kompaktnost, a zároveň je velmi lehký, což umožňuje snadnou manipulaci s figurínou i samotným oděvem. Polyuretanové panny lze snadno přenášet, posouvat, naklánět a některé z nich také nastavovat dle požadovaných rozměrů postavy.
Panny lze nastavit i tak, aby se na nich daly šít i kalhoty, mají velmi dobře zvládnuté tvary nejen ramen, prsou a boků, ale i zadku a horní části stehen. Moderní krejčovská panna je tedy mnohem propracovanější a sofistikovanější výrobek, než byly dřevěné figuríny vyráběné např. ve středověku.
Aranžování
Krejčovské panny se využívají nejen pro šití, ale i pro vystavování oděvů v krejčovských dílnách módních návrhářů, v prodejních vitrínách a kdekoli jinde, kde je žádoucí předvádět modely oděvů pánské či dámské konfekce nebo originálního střihu v rámci prototypů. Výhodou tohoto postupu je bezpochyby prostorové řešení vystavování oděvů, nikoli pouze dvojrozměrný způsob, jaký umožňují např. fotografie nebo modely zavěšené na ramínku, případně vystavené jako složené.