„Revoluce“ bank

Za posledních deset let se radikálně zvýšil počet tuzemských i zahraničních bank působících na českém území. Zatímco ještě v roce 2009 působilo v Česku 39 bank s platnou bankovní licencí, k letošku už se jejich počet zvedl na 47. Největší přiliv přišel od bank působících v zahraničí, ve zemích Evropské unie. Momentálně se na našem území nachází pouze jediná banka, na které má většinový podíl stát mimo EU – ruská Expobank.
 balíčky dolarů

Bankovní pobočky

Každá banka má svoji síť poboček napříč všemi kraji a městy, jejich počet se však za poslední dobu výrazně snížil, což kontrastuje s přílivem nových společností působících v naší zemi. Na vině je hlavně měnící se přístup k bankovním klientům, většina bank se v dnešní době soustředí spíše na své internetové stránky, méně potom na individuální přístup ke klientovi. Ke konci loňského roku se však stále v Česku nacházelo 2046 bankovních poboček. Nejrozvinutější síť má Česká Spořitelna (524 poboček), druhá je Komerční Banka (391 poboček) a následuje ČSOB (283 poboček).
 komínky z mincí

Co Češi chtějí

S přílivem nejrůznějších nových společností se mění i rozložení klientů jednotlivých bank. Z dlouhodobých průzkumů vyplývá, že Češi častěji míří do nových bank. Své k tomu uvedla UniCredit Bank, podle jejích dat vyzkoušelo v poslední době novou banku až 40 procent českých občanů. Ti nejčastěji „testují“ nové možnosti menšími účty, které si otevírají u konkurentů, zatímco svůj původní účet si stále nechávají u své „zaručené“ banky. Spousta klientů má účet založen až u 3 a více různých bankovních společností, u každé z nich potom využívá ty nejvýhodnější služby. Z průzkumů vyplývá, že takto postupuje až čtvrtina dotazovaných. Oblíbenými výhodami jsou dostupnost bankomatů, výhodná cestovní pojištění nebo třeba služby nabízené k platebním kartám, uvedl člen SAS Institute ČR, Petr Šlajchrt.

Nezařazené