Móda první republiky

Takto se označuje období 20. a 30. let 20.století. Bylo to období vzniku Československa a trvalo od jejího založení v r. 1918 do roku 1938.
Co se tehdy nosilo a jak nás to může inspirovat v současnosti?
Především hladké róby, které všichni známe z černobílých filmů „pro pamětníky“, tedy nákladné šaty hereček z tohoto období. I když to z černobílých filmů a snímků nelze poznat, byly to šaty bohatě zdobené a i vícebarevné. Prim hrály jednoduché šaty, s tenkými ramínky, která doplňovaly krajkové nebo saténové rukavice dlouhé po loket. Jako vlasové ozdoby se nosily čelenky s péry, perlami nebo tylovými ozdobami. Vůbec tylové vsadky byly tehdy velmi moderní. Tento materiál se objevoval na šatech, halenkách a sukních.salónek v jazzovém klubu
Charakteristickým znakem byla cigareta upevněná v takzvané špičce, což byla násadka, která zaručovala její uživatelce, že její hebké ruce nebudou zažloutlé od cigaret.
Inspirace filmem
Naše herečky té doby byly Adina Mandlová, Lída Baarová, Nataša Gollová, Hana Vítová. Jistě znáte filmy Kristián, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá Hvězda, Noční motýl, Dívka v modrém, Přítelkyně pana ministra. Ve všech těchto filmech lze vidět módu první republiky girltime.cz, kterým vévodí krásné róby a noblesní chování.žena oblečená ve stylu první republiky
V záři hollywoodských reflektorů
Ze zahraničních hereček patří k tomuto období hollywoodská diva Greta Garbo. Měla ve tváři smutný výraz, což jí ale neubíralo na přitažlivosti. Další herečkou byla Marlene Dietrich, jejíž styl se stal ikonický. Proslavily ji nejen filmové role, z nichž jen připomeňme film „Modrý anděl“, ale její jméno bude navždy spojeno s typem širokých kalhot s úzkým pasem, které ráda nosila a které dodnes nosí její jméno.
Nesmíme zapomenout ani na knihu Velký Gatsby, která popisuje toto období a jehož hlavním motivem je vášeň, tragický milostný příběh a vtáhne vás do doby, ve které zněl na večírcích jazz a společnost byla prodchnuta dobou povrchnosti.