To pravé i pro seniory

Stárnutí je přirozený proces. Nikdo z nás se na toto období netěší, protože netuší, že ani tehdy se nemusí vzdát svých koníčků. Nemám na mysli jen chození na procházky, fotografování, nebo rýpání se v záhonech, kdy mnohem mladší člověk se pak nemůže narovnat, natož senior.
pár seniorů.jpg
Jde mi o aktivní stáří. Já vím, ono se to lehce říká, když člověk v tom věku ještě není, ale myslím, že pohybově aktivní člověk se jen kvůli věku nevzdá svého, například, běhu. Ten, co byl celý život líný a z práce si přišel akorát tak lehnout na gauč, nebo posedět u piva, ten se prostě nezmění.
Zato člověk, kterého celý život baví sportovat, jen přehodnotí své síly a může se věnovat nějakému lehčímu sportu, nebo si jen nedávat tak vysoké cíle ve svém oblíbeném. Je lepší domluvit se stejně zaměřenými kamarády a dělat to společně. Takové plavání, to je to pravé pro seniory.
senior s kšiltovkou.jpg
V každém větším městě v bazénech najdete programy věnované přímo seniorům. Proč plavání? Je to pohybová aktivita, která pomáhá udržovat a posilovat základní životní funkce, jako je nervový systém, krevní oběh a dýchání.
Cílem je udržet optimální fyzickou kondici, duševní pohodu a zpomalit proces stárnutí.
Jestli nemáte zájem, můžeme najít pro vás topravé. Můžete začít hrát Ruské kuželky, které jsou u nás velice populární, Zahradní minigolf, velké dřevěné domino, nebo na procvičení mozku venkovní šachy, či dámu.
Jestli se zrovna úplně necítíte na nějaké hry, můžete se zaregistrovat v knihovně, kde si budete půjčovat knihy, ale také tam docházet na nejrůznější formy vzdělávání seniorů. Univerzita třetího věku, je to pravé pro ty, co si ještě chtějí potrápit mozek a vzdělávat se.
Následuje akademie třetího věku, kde se kromě přednášek a diskusí pořádají aktivity osvětového a zájmového charakteru. Jsou to například exkurze, tematické vycházky, nebo práce v zájmových kroužcích. Ty milují hlavně ženy. Dokonce se nemusíte vzdát svých oblíbených památek. Pořádané výlety pro lidi stejného věku, je skvělá příležitost navázat přátelství s lidmi stejných zájmů.
Mnoho seniorů propadlo lásce k turistice. Na zádech batůžek, v rukou turistické hole a hurá do hor. Nemusíte chodit sami, nebo k tomu přemlouvat své dospělé potomky, ale můžete se přidat do nějakého turistického klubu. Nebojte se, nebudou se vám tam smát, že jste už ve vyšším věku. Naopak, lidí nad šedesát a hlavně nad sedmdesát je tam víc než o generaci mladších. Stačí se vybavit nepromokavou bundou a kvalitní obuví a můžete vyrazit na autobus, či vlak.
tančící senioři.jpg
 Nevadí, že občas budete doma. Taková křížovka občas dá zabrat, sudoku se vám pokusí mozek zavařit, ale můžete se věnovat i antistresovým omalovánkám, či hledání rozdílů. Procvičujte paměť, logiku, udržujte si slovní zásobu, rozvíjejte kreativitu a tohle vše v pohodlí domova. Stačí, když si koupíte knihu, která vám řekne jak na to.
Věřte, že všichni myslí naseniory a touží po tom, aby jejich nejbližší byli v plné síle co nejdéle.

Nezařazené